کاربردهای BIM (سری دوم)

همانطور که قبلا قول داده بودیم کاربردهای BIM (سری دوم ) یا همان سیستم مدل سازی اطلاعات ساختمان را برای بطور مختصر برایتان، توضیح خواهیم داد.

تخمین هزینه ساخت

یکی از ویژگی‌ های BIM این است که هر جزء تعریف شده در آن، دارای اطلاعات مربوط به طول و عرض و ارتفاع می باشد و هر آنچه که برای تخمین کمی پروژه لازم است، در این نرم افزار وجود دارد؛ بنابراین با بیرون کشیدن مصالح و اجزا مدل و مرتبط کردن اطلاعات کمی آنها با برنامه‌ های تخمین مالی، می‌ توان برآورد دقیقی از قیمت پروژه داشت. طرح و تخمین کمی آن به نحوی به هم وابسته می‌ باشند که با اعمال کوچک ترین تغییری در طراحی، اثرات کمی و مالی آن به راحتی برای تمام دست اندرکاران پروژه در همان لحظه قابل رویت است. بنابراین، به کمک BIM احتمال جلو افتادن طرح از هزینه پروژه و نهایتا ورشکستگی پروژه بعید می باشد.

یکپارچه سازی اطلاعات پیمانکاران جزء و تأمین کنندگان: بسیار متعارف است که پیمانکار جز و تأمین کنندگان مصالح، مدل BIM مخصوص به خود را ایجاد نماید. این مدل‌ ها نسبت به مدل ایجاد شده توسط پیمانکار اصلی، از جزئیات بیشتری برخوردارند و شامل اطلاعاتی هستند که در اختیار پیمانکار اصلی نمی باشد. اطلاعات مزبور، شامل مشخصات محصولات، جزئیات ساخت و روشهای نصب می‌باشند. نهایتا این مدل، جهت مرور کامل هماهنگی‌ ها و تحلیل سیستم‌ ها با جزئیات کامل، قابلیت یکپارچه شدن با مدل پیمانکار اصلی را دارد. صرفه جویی زمانی و هزینه‌ ای این یکپارچه سازی زود هنگام، بسیار زیاد است.

هماهنگی بین سیستم‌ ها: یکی از مهمترین ویژگی‌ های BIM توانایی تشخیص برخورد یا تداخل اجزای ساختمانی است. این ویژگی، مشابه عملکرد غلط یابی نرم‌افزارهای ویراستار متن می‌ باشد. ویژگی تشخیص برخورد، شناسایی، مشاهده و گزارش دهی تداخل بین اجزا و سیستم‌ های مختلف را در مدل سه بعدی امکان‌پذیر می‌ سازد. یک مثال در این مورد، گزارش عبور یک تیر سازه‌ ای از کانال و لوله‌ های تاسیساتی، توسط BIM است. با این قابلیت، هر گونه تداخل بین اجزای تاسیساتی و سازه‌ ای با یکدیگر یا با بخش معماری قبل از کارگاه و در مدل BIM شناسایی می‌شوند. گزارشات بسیاری از پیمانکاران در رابطه با شناسایی این تداخل‌ ها قبل از اجرا ثبت شده است. بدیهی است شناسایی تداخل اجزا قبل از شروع عملیات ساخت، منجر به صرفه جویی زمانی و هزینه‌ای بسیاری خواهد شد. یکی از نتایج ملموس آن، کاهش شدید RFI (تقاضای اطلاعات و نامه نگاری بین پیمانکار و طراح، به دلیل اشکالات نقشه‌ها در حین اجرا) تا حدود ۸۰٪ می‌باشد.

پیاده‌سازی طرح و عملیات کارگاهی: پس از هماهنگی‌ های کامل طرح، اطلاعات موجود در BIM جهت تعیین محل قرارگیری مصالح و سیستم‌ها در کارگاه، قابل کاربرد است. اطلاعات مربوط از مدل BIM، مستقیماً قابل انتقال به تجهیزات نقشه‌ برداری می‌باشند.

پیش ساختگی: یکی از مزایای BIM که ممکن است فرصت‌های بسیاری جهت بهبود مدیریت عملیات ساخت ایجاد کند، پتانسیل بالای آن برای اعمال روش‌ های پیش ساختگی است. با داشتن یک مدل هماهنگ BIM، جداسازی، تحلیل و بهینه‌ سازی هر بخشی از پروژه قابل انجام است. مفهوم این موضوع آن است که پیمانکار می‌تواند جهت تحویل بخش‌ های مختلف کار، مخصوصا جهت قسمت‌ های تکراری، از تکنیک‌ های پیش ساختگی استفاده نماید. بدیهی است پیش ساختگی، متناظر با کیفیت بالاتر و هزینه کمتر خواهد بود.

بهره‌برداری و نگهداری: یکی از جذابیت‌ های استفاده از BIM، مفهوم قابلیت پاسخگویی آن به پروژه در طول مراحل بارگذاری آن است که شامل عملیات بهره‌ برداری و نگهداری، پس از پایان پروژه می‌باشد. از آنجایی که مدل BIM در حین ساخت، بطور مداوم به روز می شود، بنابراین مدل تحویل داده شده به مهندس مسئول بهره‌ برداری و نگهداری تجهیزات، همان نقشه‌ های As Built نهایی خواهند بود. علاوه بر آن، تمام اطلاعات مربوط به محصولات، مصالح و سیستم‌ های نصب شده در پروژه، بطور مستقیم به دفترچه راهنمای استفاده از آنها، که مورد استفاده مسئول آن قرار می‌گیرد، مرتبط می‌گردد.این جذابیت مدل سازی اطلاعات ساختمان باعث شده که استفاده از آن در تعمیر و نگهداری ساختمان حتی در ساختمان های موجود که فاقد مدل هستند با انجام اسکن لیزری از ساختمان به خصوص درمورد ساختمان های تاریخی مورد توجه قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *