کاربردهای BIM (سری اول)

همانطور که قبلا قول داده بودیم کاربردهای BIM یا همان سیستم مدل سازی اطلاعات ساختمان را برای بطور مختصر برایتان، توضیح خواهیم داد.

تجسم طرح: یکی از آشکارترین کاربردهای BIM که برای طراحان و همچنین برای پیمانکاران می باشد، تبادل تصمیمات طراحی با اعضای تیم کاری و کارفرما است. برای بسیاری از افراد، تجسم حالت نهایی پروژه از روی نقشه‌ های دو بعدی و مشخصات ارائه شده کمی دشوار است؛ بنابراین مدل سه بعدی BIM علاوه بر اینکه پروژه کامل شده را به صورت مجازی نشان می‌دهد، قابلیت تبادل آرایه‌ ای از اطلاعات در مورد سیستم‌ ها، مصالح و محصولات بکار رفته در ساخت آن را نیز دارد. از سوی دیگر، BIM امکان اجرای شبیه‌ سازی سناریوهای مختلف طراحی و یا ساخت و به تبع آن تحلیل گزینه‌ های مختلف را به تیم کاری پروژه می‌دهد. نهایتاً به سبب امکان ارتباط BIM با قابلیت‌ های Stereoscopic Projection (تکنولوژی عینک‌ های سینمای سه بعدی) تجسم طرح، بهبود چشم گیری می‌ یابد و به عنوان مثال می‌ توان با حرکت مجازی در داخل فضای ساختمان درک واقعی تری از آن بدست آورد!

مرور مراحل ساخت و کمک به طراحی: یکی از مزایای مهم BIM این است که به پیمانکار و تیم آن، اجازه تحلیل و آزمایش چندین روش اجرا و وسایل مورد نیاز آن، قبل از شروع عملیات را می‌ دهد. این قابلیت باعث آشکار شدن به موقع مشکلات ریز و درشت احتمالی خواهد شد که در صورت کشف دیر هنگام آنها فرآیند اجرا با چالش جدی روبرو می‌شد. پس از کشف اشکالات اجرایی، پیمانکار موضوع را با طراح در میان خواهد گذاشت تا نسبت به اصلاح طرح اقدام کند. این مرور کاری از سوی دیگر می‌ تواند منجر به تأیید استانداردهای کیفیت و ارزیابی وضعیت ایمنی ساخت شود.

تجزیه و تحلیل ساختمان: مدل سازی اطلاعات ساختمان می تواند به عنوان ابزاری برای تحلیلگر مصرف انرژی عمل کند که توانایی بررسی یک ساختمان را به طور مجزا در طول دوره سرمایش و گرمایش در اوج مصرف را دارد. با تحلیل انرژی می توان ساختمان هایی با مصرف انرژی کمتر در طول چرخه عمر ساختمان ساخت.

برنامه ریزی تجهیز کارگاه: برنامه ریزی تجهیز کارگاه یکی از موضوعات خطیر در رابطه با مدیریت سایت اجرای پروژه می‌ باشد که تأثیر چشمگیری روی موفقیت کلی پروژه خواهد داشت. به کمک BIM، مدیر پروژه و پیمانکار می‌ توانند در مورد بررسی وسایل کمکی موجود و پیشنهادی، مسیرهای دسترسی، روش‌های تخلیه کارگاه در مواقع خطر و مسائل ایمنی، برنامه ریزی گودبرداری و شمع بندی، تعیین موقعیت جرثقیل و بالابرها، تعیین محل‌ های دپوی مصالح، نحوه جمع‌ آوری آب سطحی و… تصمیم گیری کنند. برای این کار، تعدادی سناریو در نظر گرفته شده و در صورت تأیید یکی از آنها، پیمانکار نتیجه کار را به اطلاع دست اندرکاران پروژه و در صورت لزوم، همسایه‌ های پروژه خواهد رساند.

برنامه زمان‌ بندی و توالی عملیات ساخت: برنامه ریزی و زمان‌ بندی عملیات ساختمانی یکی از مهمترین موضوعات فرآیند مدیریت ساخت می‌باشد. این تلاش ها در حین فرآیند ساخت ادامه می‌ یابد و بطور مداوم تحت نظر قرار می‌ گیرد تا پروژه از مسیر صحیح خارج نشود. با اضافه کردن داده‌ های برنامه زمان‌ بندی به مدل اطلاعات ساختمانی سه بعدی، بعد چهارم که زمان می‌ باشد، به آن اضافه می‌گردد. بعد چهارم مدل، به دست اندرکاران پروژه کمک می‌کند تا قادر به تجسم برنامه زمان‌ بندی شوند و عملاً متوجه گردند توالی صحیح عملیات ساخت، تا چه حد در موفقیت پروژه مؤثر می‌ باشد. برنامه زمان‌ بندی چهار بعدی یک ابزار توانمند برای مرحله بندی، هماهنگی و تبادل عملیات برنامه ریزی شده با پیمانکاران جز، طراحان، کارفرما و سایر دست اندرکاران پروژه می‌باشد. تعیین برنامه زمان‌ بندی با BIM باعث بهینه شدن توالی عملیات ساخت و مدیریت تدارکات پروژه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *