ویژگی های دیوارهای سبک گچی پیش ساخته

ویژگی های دیوارهای سبک گچی پیش ساخته عبارتند از:

 • مقرون به صرفه بودن
 • فضای بیشتر در ساختمان ایجاد نمودن
 • وزن کم
 • مقاوم در برابر آتش
 • نصب سریع و راحت
 • بهره گرفتن از عایق صوتی
 • حمل و نقل آسان
 • مطابق استاندارهای جهانی
 • متناسب با شرایط زیست محیطی
 • عدم نیاز به گچ کاری و سفید کاری

در پایان شاید بهتر باشد یکبار دیگر در مورد روش تولیدی این دسته از دیوارهای پیش ساخته توضیح دهیم؛

پس از تولید گچ ساختمانی آن را با مقدار مناسبی آب مخطول کرده و سپس در قالب های از پیش ساخته شده ای قرار داده می شود تا ملات گچ و آب در قالب ها با گذشت زمان معینی، سفت شوند . سپس آماده برای بکار گیری می شوند! لازم به ذکر است در برخی کارخانه های تولیدی برای کاهش وزن همین مقدار اندک این چنین دیوارها نیز به جای گچ ساختمانی، از گچ های پرلیت دار که وزن های کمتری دارند، استفاده می شود.

 

 

 

 

دستورالعمل های ایمنی ضمن کار تخریب

دستورالعمل های ایمنی ضمن کار تخریب به شرح زیر می باشد؛ در اینجا لازم به خاطر نشان کردن است که قبل از شروع تخریب باید برنامه ریزی کامل برای انجام کار صورت گیرد. دستگاه نظارت باید از روش تخریب مطلع باشد. قبل از شروع کار تخریب موارد زیر باید رعایت گردند:
با اطلاع و همکاری موسسات مربوط جریان برق، گاز، آب و سرویس های مشابه در ساختمان مورد تخریب قطع گردد . همچنین باید ساکنین ساختمان های مجاور از زمان قطع تاسیسات و زمان تخریب مطلع باشند. برقراری مجدد و موقت سرویس ها باید با موافقت موسسات مربوط و رعایت اصول ایمنی باشد. به علاوه توجه به نکات زیر قبل از تخریب الزامی نیز می باشد:

 • برنامه ریزی برای حفظ یا خارج کردن مواد قابل اشتعال و گازهایی که احتمالا نگهداری و انبار شده باشند.
 • برنامه ریزی برای دفع موادی مانند گازهای سمی که ممکن است سلامتی افراد را دچار مخاطره سازند.
 • انتخاب محلی که باید ضایعات تخریب در آن انبار شود.
 • آماده کردن سرویس های لازم و قابل دسترسی برای افراد مجری طرح
 • برنامه ریزی و اقدام برای حفظ ایمنی کارکنان و عابرین از طریق گذاشتن حفاظ و حصار بین محل تخریب و محیط خارج
 • آماده کردن وسایل و ماشین آلات متناسب با روش تخریب و محل مورد تخریب، همراه با وسایل حفاظتی مناسب با نوع کار در ساختمان های آسیب دیده در اثر سیل، آتش سوزی، زلزله و نظایر آن
 • باید قبل از تخریب به منظور جلوگیری از ریزش و خرابی ناگهانی، مهار و شمع بندی کافی در قسمت های لازم صورت پذیرد.
 • قبل از تخریب هر ساختمان پیاده روها و معابر عمومی مجاور آن محدود، مسدود و یا طوری محافظت شوند که به کسی صدمه وارد نشود.
 • در صورتی که از نرده استفاده می شود، این نرده ها باید ایستایی کافی داشته و ارتفاع آن ها از ۲ متر کمتر نباشد.
 • اگر ساختمانی که تخریب می شود بیش از ۲ طبقه و یا ارتفاع آن از کف پیاده رو بیش از ۸ متر باشد، در صورتی که فاصله ساختمان از پیاده رو یا معبر کمتر از ۵ متر است، باید راهرو سرپوشیده مناسب با تایید دستگاه نظارت ساخته شود همچنین در مواردی که با تشخیص دستگاه نظارت، باید پیاده رو یا خیابان محدود یا مسدود شود باید با موسسات مربوطه نظیر شهرداری، هماهنگی های لازم صورت گیرد .
 • در صورتی که ساختمان مورد تخریب از معبر بیش از ۵ متر فاصله داشته باشد، می توان به جای راهرو سرپوشیده از حصار یا نرده استفاد ه نمود. به منظور جلوگیری از خطرات ناشی از سقوط مصالح، اطراف و سقف راهروهای سرپوشیده، باید دارای حفاظ کاملی از چوب یا توری فلزی با ارتفاع حداقل یک متر باشد، حداکثر زاویه این حفاظ نسبت به کف ۴۵ و شیب حفاظ به طرف خارج می باشد.
 • در محل ورود و خروج کارگران به ساختمان مورد تخریب، باید راهروهای سرپوشیده مناسب ساخته شود. سقف راهروهای سرپوشیده باید حداقل هفتصد کیلوگرم بر مترمربع فشار را تحمل کند لازم به ذکر است چنانچه قرار است از سقف راهروها برای حمل برخی مصالح استفاه شود، باید این سقف حداقل هزار و پانصد کیلوگرم بر مترمربع فشار را تحمل کند.
 • قبل از شروع عملیات تخریب، باید مدیریت کارگاه جزئیات کار را به دقت مد نظر قرار داده و وظایف افراد را به آن ها یادآوری کند.
  در یک کارگاه سازمان یافته که افراد ضوابط ایمنی را رعایت می کنند، ضمن آنکه اجرای پروژه سریع تر صورت می پذیرد، از میزان خطرات ناشی از کار نیز کاسته خواهد شد. مدیریت کارگاه باید هنگام شروع عملیات تخریب هماهنگی های لازم را با قسمت های مختلف انجام داده و تمامی ابزار، وسایل و
  تجهیزات را از نظر حفاظتی نیز کنترل نماید!

مسائل ایمنی اسکلت های فلزی کارگاه

مسائل ایمنی اسکلت های فلزی کارگاه به طور کلی به دو بخش؛ نصب قطعات و جوشکاری تقسیم می شود که ما در این پست قصد توضیح هر کدام را به طور مختصر و مفید را کرده ایم.

 • نصب قطعات: برای بالا بردن تیرآهن ها باید از کابل یا طناب های محکم استفاده شود، برای جلوگیری از خمش بیش از حد کابل، باید چوب یا وسیله دیگری بین تیر و کابل قرار داده شود. لازم به ذکر است که به هیچ عنوان نباید از زنجیر برای بالا بردن تیرآهن استفاده شود. در موقع نصب ستون ها، تیرها و به طور کلی قطعات فلزی قبل از جدا کردن نگهدارنده قطعات، باید حداقل نصف تعداد پیچ و مهره ها بسته شده و یا جوشکاری لازم انجام شده باشد. قبل از نصب یک تیر روی تیرآهن دیگر، باید تیر زیرین صد درصد پیچ و مهره یا جوشکاری شده باشد وهمچنین خرپا هنگام نصب باید به وسیله نگهدارنده روی پایه قرار گیرد و پس از نصب مهارهای لازم و اطمینان از پایدار بودن آن از نگهدارنده جدا شود. در هنگام بارندگی شدید، وزش بادهای سخت و یخبندان باید از نصب و برپا کردن اسکلت فلزی خودداری شود. در نصب قطعات فلزی همواره خطرات جانی وجود دارد، از این رو باید تمامی نکات ایمنی رعایت شوند. در نصب مقدماتی به کمک پیچ و مهره و یا جوش غیر از مواردی که بادبندهای کافی به طور دائم در اسکلت تعبیه شده، باید از مهارها و بادبندهای موقت و مستحکم، تا زمانی که ایمنی ایجاد شود، برای مقابله با تنش های نصب، مانور کارگران و نهایتا جلوگیری از سقوط قطعات فلزی، استفاده شود.

 

 • جوشکاری: کابل های دستگاه جوشکاری الکتریکی، باید دارای روپوش عایق و مطمئن و بدون زدگی باشند. جوشکاری الکتریکی با استفاده از داربست های آویزان، که با کابل نگهداری می شوند، مجاز نمی باشند! برای جلوگیری از ناراحتی های ناشی از اشعه برای سایر افراد، باید جوشکاری در مکانی محفوظ انجام گیرد. هنگام جوشکاری با قوس الکتریکی، نه تنها نور زیاد چشم را ناراحت می کند، بلکه اشعه نامرئی، ماورای بنفش و مادون قرمز که از قوس الکتریکی ساطع می شوند نیز برای چشم و پوست خطرناک هستند و نباید به طور مستقیم از فاصله کمتر از ۱۵ متر به شعله نگاه کرد. هنگام جوشکاری باید از ماسک جوشکاری که دارای شیشه های مخصوص محافظ چشم است استفاده شود، تیرگی شیشه های ماسک بسته به شدت جریان های مختلف متفاوت می باشد. هنگام جوشکاری با قوس الکتر یکی برای جلوگیری از سوختگی دست و آثار زیانبار اشعه، باید از دستکش های چرمی استفاده شود. برای جلوگیری از سوختن لباس، باید از پیشبند چرمی و در صورتی که جوشکاری در حالت عمودی انجام می شود، از جلیقه چرمی استفاده شود . هنگام تمیز کردن پوسته های روی جوشکاری با برس و چکش گلزن، برای جلوگیری از برخورد پوسته ها با چشم باید از عینک سفید مخصوص استفاده شود.

آینده سیستم مدل سازی اطلاعات ساختمان

اگر چه برنامه کلی در مورد آینده سیستم مدل سازی اطلاعات ساختمان در دست نیست، با این وجود بسیاری از شرکت های ساختمانی بر روی به کارگیری این تکنولوژی، حداقل در بخش‌ هایی از آن سرمایه‌ گذاری کرده اند و برخی دیگر نیز هنوز به فکر این کار نیستند! هم تکامل این تکنولوژی و هم افزایش کاربران آن احتیاج به گذشت زمان دارد، اما توجه داشته باشید که BIM صرفا یک مد جدید یا هوس زودگذر نیست و بالاخره به خاطر بسپارید، BIM برای رفتن نیامده است، آمده است تا کل یک صنعت را دگرگون کند، BIM با صنعت ساختمان همان کاری را خواهد کرد که اینترنت با ارتباطات انجام داد!

در سطح طراحی مشاور تاسیسات جهانی شرکت‌ های معتبر بین امللی چند سالی است که سطح طراحی‌ های خود را از سطح دو بعدی و سه بعدی به چهار و پنج بعدی تغییر داده اند. پیشگامان این صنعت شرکت‌ های AUTODESK با محصولاتی چون REVIT و NAVISWORKS و شرکت GRAPHISOFT با محصولاتی مثل ArchiCAD مطرح هستند. هرچند تعداد نرم‌ افزارهای بر پایه BIM به بیش از ۴۰ نرم‌ افزار می‌ رسد اما می‌ توان این طور بیان کرد که سیستم BIM به نوعی سیستم مدیریتی یک پارچه است که نیازمند و متکی به نرم‌ افزار خاصی نیست! می‌ توان این چنین بررسی کرد که BIM مدریتی بر پایه کنترل پروژه استوار است و از روز نخست ساخت پروژه تا نگهداری و تعمیرات با پروژه همکاری دارد. یکی از مزایای پروژه‌ های مدلسازی اطلاعات ساختمان، زنده بودن پروژه قبل از اجراست که از این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره داشت: محاسبات انرژی پروژه و راهکارهای افزایش راندمان و بررسی امکان استفاده از انرژی‌های نو، محاسبات بارهای سرمایشی گرمایشی و نیاز هوای تازه و جا به جایی هوا با کمک ایستگاه‌های آانلاین آب و هوایی، محاسبات بار ترافیکی منطقه، سایزینگ اتوماتیک سیستم کانال کشی و پایپینگ پروژه، رفع برخوردهای احتمالی سیستم تاسیساتی معماری و سازه، متره دقیق تمام تاسیسات و ساختمان حتی تا تعداد تک تک آجرهای به کار رفته در پروژه وزن بنا و یا متراژ لوله‌ ها به تفکیک سایز! ساخت ویدیو هوشمند از پروژه و با قابلیت نصب نرم‌ افزار بر روی کلیه گوشی‌ های هوشمند جهت معرفی پروژه و با قابلیت تگ گزاری در زمان اجرا و نگهداری، زمان‌بندی دقیق ساخت و محاسبه دقیق خسارات احتمالی ناشی از درست کار نکردن یک بخش و تاخیر آن بر روی کل زمان‌ بندی اجرای پروژه، کاهش زمان ساخت و ساز و هزینه‌ های ناشی از دوباره کاری در اثر دیده نشدن کار بخش‌های مختلف!

دیوارهای سبک گچی پیش ساخته

دیوارهای سبک گچی پیش ساخته از این جهت قابل توجه می باشند که دیگر بر روی آن ها ورقه های کاغذی و مقوایی قرار داده نمی شود! در واقع در کارخانه های تولیدی، پس از ترکیب شدن با آب به درون قالب ها ریخته می شوند و پس از گذشت مدت زمان معینی، از قالب ها خارج شده و برای ارسال به قسمت ترابری کارخانه ها هدایت می شوند.

از ویژگی های بارز این دیوارهای گچی علاوبه بر وزن کم که خود به تنهایی مزیت بسیار بزرگی است، سرعت اجرای تمام و کمال آن در پروژه های انتخابی نسبت به سایر روش های سنتی می باشد.

از دیوارهای سبک گچی در مواردی همچون:

 • دیوارهای جداکننده بر اساس عملکرد دیوارهای غیر باربر
 • سرعت بخشیدن به فاز اجرایی
 • استفاده حداقلی مصالح و موارد اجرای ساختاری
 • قابلیت پوشش برای تمام ساخت و سازهای تجاری و مسکونی

استفاده می شود. البته این را هم باید خاطر نشان کرد که این دیوارهای سبک گچی پیش ساخته در هر دما و رطوبت بخصوصی قابلیت کارایی را ندارد!

به عنوان مثال: در دماهای بالای ۵۰ درجه، صفحات این دیوارها دچار تغییراتی در لایه های رویین خود می شوند و از شرایط فیزیکی و ماندگاری خود کاملا دور می شوند! همچنین بهره گیری از این دیوارهای پیش ساخته در محیط هایی با درجه رطوبت بیش از ۶۰ درصد و یا نفوذ آب پی در پی در لایه های آن،می تواند سبب کاهش کارایی این دسته از دیوارهای گچی پیش ساخته بشود!

کاربردهای خانه های پیش ساخته

ساختمان های کارگاهی پیش ساخته :

قطعاتی از اتاق های پیش ساخته یا ساختمان های پیش ساخته کارگاهی در کارخانه و در ابعاد استاندارد  ساخته می شود و در محل اجرای عملیات  ساختمان، نصب و اجرا می شود. ساختمان های پیش ساخته کارگاهی در مقایسه با نوع سنتی خود امکانات بیشتری دارد. از جمله این امکانات سرعت نصب بالا و یا مونتاژ و دمونتاژ ساختمان های پیش ساخته می باشد.

ساختمان های پیش ساخته کارگاهی به دلیل عدم محدودیت در طراحی و اجرا، امکان صرفه جویی در زمان را فراهم میکند.

کانکس های تجهیز کارگاه :

کانکس ها شبیه یک کارگاه متحرک هستند که در محل پروژه های ساختمانی، عمرانی، نفتی و محیط های کاری مکان مستقر شدن مهندسان و تکنسین ها و کارگران را فراهم میکند.

 امکانات کانکس های تجهیز کارگاهی عبارتند از:

سـیـسـتـم گرم کننده و خنک کننده، ، کـپـسـول آتش نشانی، انواع درب، سیستم تهویه پارتیشن MDF، فــایـلینگ، تخـتهای استـراحـت، کـابـیـنـت وقفسه و سرویس های بهداشتی

 تجهیز کارگاه : 

تجهیز پروژه های سد سازی، راه سازی، کارگاه های عمرانی و پروژه های ساختمانی در ساخت پتروشیمی ها و پالایشگاه ها، با بکارگیری متریال نوین ساختمانی انجام میگیرد.مانند انواع ساندویچ پانل ها که دراین روش ساخت خوابگاه های مهندسی و کارگری، ساختمانهای اداری، انبار هاو … که مورد نیاز است با سرعت بالا انجام شده و در کوتاه ترین زمان ممکن ساخت زیر ساختهای کارگاه برای حضور پرسنل شرکت، کارفرما و پیمانکاران در محل اجرای ساختمان های پیش ساخته و تجهیز کارگاه فراهم می شود. صرفه جویی در هزینه های ساخت ونگهداری، سرعت در بهره برداری و همچنین امکان بکار گیری مجدد این ساختمانها در پروژه های بعدی میگردد از مزیت های استفاده از ساختمانهای پیش ساخته در تجهیز کارگاه میباشد.

موارد ایمنی در کار بتن ریزی و بتن پاشی

موارد ایمنی در کار بتن ریزی و بتن پاشی بسیار زیاد و مفصل می باشد که ما در اینجا قصد داریم به طور خلاصه اطلاعات مفیدی را در این باره خدمت شما دوستان گرامی ارائه کنیم؛

یک، رعایت موارد ایمنی در بتن ریزی:

کارگرانی که به طور مداوم با سیمان کار می کنند، باید به ماسک حفاظتی و دستکش مجهز باشند و همچنین افرادی که پیرامون اندود و چکشی کردن بتن کار انجام می دهند، باید به عینک، دستکش لاستیکی، زانو بند و ماسک حفاظتی مجهز شده باشند. در کارهای بتنی که لازم است با اسید کار شود، باید به کارگران در مورد خطرات اسید هشدار داده شود و وسایل حفاظتی مناسب در اختیار آنان نیز قرار داده بشود!

دو، رعایت موارد ایمنی بتن پاشی:

مسئولان دستگاه بتن پاش و تزریق سیمان، باید حتما از عینک ایمنی استفاده نمایند، فشار هوای این دستگاه ها نباید از مقادیر مذکور در دستورالعمل ها ذکر شده، تجاوز نماید. همچنین برای حمل بتن با لوله به خصوص در فواصل زیاد و هوای سرد، نباید کسی در فاصله ای کمتر از ۱۰ متر از خروجی لوله در مسیر بتن قرار گیرد.

نکات ایمنی در آرماتوربندی

رعایت الزامی نکات ایمنی در آرماتوربندی در کنار رعایت تمام اصول تجهیز کارگاه یک امر بدیهی برای رسیدن به  یک کارگاه قابل می باشد! اما می توان کمبود های تجهیز کارگاه را با رعایت الزامی نکات ایمنی قسمت های مختلفی از جمله، آرماتوربندی نیز تا حد زیادی جبران نمود.

محموله های میلگرد که توسط بارکش های کفی و یا دیگر وسایل حمل و نقل به محل کارگاه حمل می شوند، باید به نحوی تخلیه شوند که ضمن آسیب ندیدن میلگردها، به کارگران نیز صدمه ای وارد نشود.
هنگام بریدن و خم کردن میلگردها استفاده از میز آرماتوربندی و خم نشدن آرماتوربند روی زمین، باعث کاهش فشارهای وارد به کمر می شود. هنگام آرماتوربندی فشار وارد بر دست ها و کمر خیلی زیاد می باشد و در این کار احتمال صدمات ناشی از لغزیدن، سقوط از بلندی، و نظایر آن وجود دارد به همین جهت برای
کاستن صدمات ناشی از حوادث موجود در آرماتوربندی، رعایت موارد زیر مفید خواهد بود:

 1. استفاده از وسایل حفاظتی فردی برای کار در بلندی، جوشکاری و برشکاری ضروری است.
 2. هنگام راه رفتن بر روی قالب های آغشته به روغن، نباید از کفش های با کف لغزنده و یا چرمی استفاده شود.
 3. در صورتی که تردد کارگران از روی شبکه میلگرد ضروری باشد، باید با قرار دادن تعدادی تخته یا صفحه فولادی شطرنجی روی میلگردها گذرگاهی به وجود آورد تا احتمال لغزیدن و سقوط کارگران کاهش یابد و همچنین شبکه آرماتور نیز آسیب نبیند!
 4. میلگردهای انتظار و امثال آن که از بتن بیرون زده اند، در صورت سقوط کارگران بخصوص از بلندی، می توانند موجب صدمات بسیار شدید شوند، به همین دلیل پوشاندن آنها با تخته و یا وسیله مناسب دیگر ضروری می باشد.

اتاقک های پیش ساخته با قابلیت جا به جایی

اتاقک های پیش ساخته با قابلیت جا به جایی از دیگر زمینه های فعالیتی کمپانی های طراحی و تولید سازه های پیش ساخته می باشد. کمپانی آیکیا که نامی پر آوازه در بین وسایل خانگی و مبلمان های آماده می باشد، این بار یه سمت و سوی طراحی اتاق های کوچک و قابل حمل رفته است! این کمپانی خوش نام سوئدی، هدف استفاده از چنین اتاقک هایی را اسکان دادن مهاجرین و پناهجویانی که به کشورهای اروپایی نقل  مکان کرده اند دانسته است. این فضاهای کوچک پیش ساخته در کمتر از چند ساعت برپا می شوند چرا که روش نصب و راه اندازی دشوار ندارند! ایضا که شکل پایانی این دسته از ساخته های پیش ساخته آیکیا نیز کاملا همانند خانه هایی با سقف شیروانی می باشد. این دسته از اتاقک های متحرک در دو جعبه بزرگ از سوی کمپانی سوئدی، بسته بندی می شود که دستور العما نصب و راه اندازی سازه آن نیز؛ در همان جعبه ها می باشد!

جالب است بدانید طرح ساخت اتاقک های پیش ساخته کمپانی آیکیا در مسابقات طراحی Beazley به عنوان جذاب ترین ایده حضور یافته، موفق به کسب جایزه بهترین طراحی در سال ۲۰۱۷ را نیز از آن خود کرده است. این دسته از دستاوردهای آیکیا می تواند گزینه قابل تاملی برای کسانی که در چادر زندگی می کنند و یا حتی عشایری ها نیز گزینه مناسب و قابلی تلقی شود! لازم به ذکر است طبق زمانبندی گرفته شده برای برپایی این سازه های پیش ساخته، چنانچه پنج نفر برای برپایی آن مشارکت نمایند، زمان ساخت چیزی حدود ۴ ساعت بیشتر طول نمی کشد که البته خود همین زمان هم یک رکورد محسوب می شود!

از امکانات این اتاقک های پیش ساخته با قابلیت جا به جایی می توان به:

 • پنجره
 • درهای قفل شونده
 • لامپ های خورشیدی
 • دستگاه های کارگزاری شده کم حجم
 • و تلفن

اشاره کرد.

ویژگی سقف های LCP پیش ساخته

ویژگی سقف های LCP پیش ساخته عبارتند از:

 • ۱- کاهش قابل ملاحظه وزن سقف، نسبت به سایر سقف‌ ها مانند تیرچه بلوک، کامپوزیت، عرشه فولادی و سقف‌ های بتنی (وزن تقریبی این سقف، حدود ۸۰ کیلوگرم بر متر مربع می باشد.)
 • ۲- قابل کاربرد در ساختمان های مسکونی، تجاری و پارکینگ‌ ها
 • ۳- کاهش قابل ملاحظه وزن اسکلت در ساختمان‌ های فولادی و بتنی، نسبت به سایر سقف‌ ها
 • ۴- کاهش ابعاد فونداسیون
 • ۵- افزایش فوق‌ العاده سرعت اجرا نسبت به سایر سقف‌ ها
 • ۶- کاهش ارتفاع سازه با توجه به ضخامت حداکثر ۱۲ سانتیمتر برای دهانه ۵ متری
 • ۷- حذف تیرهای فرعی تا دهانه ۵ متر که البته قابلیت افزایش دهانه برای طول‌ های بیشتر نیز وجود دارد.
 • ۸- حذف کامل بتن ریزی، قالب بندی و آرماتوربندی سقف.
 • ۹- کاهش ارتفاع سقف در مقایسه با سایر سقف‌ ها
 • ۱۰- کاهش هزینه تمام شده اسکلت سازه، به دلیل کاهش بار مرده ساختمان
 • ۱۱- کاهش هزینه‌ های نیروی انسانی و عوامل اجرایی به دلیل نصب آسان سقف
 • ۱۲- کاهش میزان ارتعاش و لرزش سقف بر اساس نتایج آزمایش‌ های انجام شده
 • ۱۳- کاهش خسارت جانی و مالی در هنگام وقوع زلزله، آتش‌ سوزی و حتی بارهای ناشی از انفجار، به دلیل عدم وجود آوار ناشی از سقف در اثر این بارها
 • ۱۴- سازگاری مناسب با محیط زیست به دلیل کاربرد مجدد کلیه مصالح مصرفی در سقف
 • ۱۵- سهولت ایجاد بازشوها در سقف بدون نیاز به هیلتی و کمپرسور