بایگانی/آرشیو ماهانه: خرداد ۱۳۹۶

سیستم ترونکو یا Tronco system

سیستم ترونکو یا Tronco system: این سیستم که به زبان اسپانیایی سیستم ترونکو نامیده می شود، از جهت های زیادی مانند قاب سبک فولادی یا همان LSF می باشد ولی در ساخت با یکدیگر تفاوت دارند چراکه در این سیستم عناصر عمودی در سیستم وجود ندارند و لوله‌ های گالوانیزه با زاویه ۹۰ درجه توسط اتصالات معمولی یا اتصالات دوتایی ... بیشتر بخوانید »

انواع ساختمان پیش ساخته بتنی

انواع ساختمان پیش ساخته بتنی به دو دسته تقسیم می شوند: دسته اول آنهایی که هستند که در کارخانه اصلی فقط ستون و تیر ساخته شده و سپس، در به محل کارگاه حمل گردیده و نصب می شود. دیوارهای جداکننده و سقف ها در محل کارگاه ساخته می شوند. برای دیوار های جداکننده این نوع ساختمان ها معمولا از قالب ... بیشتر بخوانید »

کاربردهای BIM (سری دوم)

همانطور که قبلا قول داده بودیم کاربردهای BIM (سری دوم ) یا همان سیستم مدل سازی اطلاعات ساختمان را برای بطور مختصر برایتان، توضیح خواهیم داد. تخمین هزینه ساخت یکی از ویژگی‌ های BIM این است که هر جزء تعریف شده در آن، دارای اطلاعات مربوط به طول و عرض و ارتفاع می باشد و هر آنچه که برای تخمین ... بیشتر بخوانید »

عوامل کاهش هزینه پروژه ها

از عوامل کاهش هزینه پروژه ها می توان به : در کاهش هزینه پروژه ها باید توجه به مساحت لازم فاز اجرایی پروژه داشته باشیم! چرا وقتی می توان با طراحی و ساخت یک ساختمان متناسب با پروژه، آنرا به نحوه احسن انجاد داد به سراغ اشغال فضای بیشتری پیرامون زمین پروژه مورد نظر برویم؟! استفاده از ساختمان های پیش ... بیشتر بخوانید »

رویکرد توسعه معماری پایدار

رویکرد توسعه معماری در عصر جدید کی از اهداف تامین رفاه جامعه بود که با مطرح شدن مباحث مربوط به رابطه میان انسان، محیط زیست و توسعه در دهه ۱۹۷۰، مفهوم توسعه پایدار مورد توجه جدی قرار گرفت. با فعالیت های علمی دانشگاه‌ ها و متخصصان علوم انسانی در کنار کمیسیون جهانی محیط زیست و توسعه سازمان ملل در سال ... بیشتر بخوانید »

کاربردهای BIM (سری اول)

همانطور که قبلا قول داده بودیم کاربردهای BIM یا همان سیستم مدل سازی اطلاعات ساختمان را برای بطور مختصر برایتان، توضیح خواهیم داد. تجسم طرح: یکی از آشکارترین کاربردهای BIM که برای طراحان و همچنین برای پیمانکاران می باشد، تبادل تصمیمات طراحی با اعضای تیم کاری و کارفرما است. برای بسیاری از افراد، تجسم حالت نهایی پروژه از روی نقشه‌ ... بیشتر بخوانید »

سازه ماکسیما

غرفه های نمایشگاه ها امروزه با سازه های مختلف و دیزاین های حیرت آوری بر خلاف گذشته که بیشتر حالت های یکنواخت و ساده ای داشتند، طراحی و تولید می شوند که یکی از همین سازه ها؛ سازه ماکسیما می باشد. در چند سال اخیر، بیبشتر طراحان و دیزاینرهای داخلی به سمت و سو سازه ماکسیما کشانده شده اند! ما ... بیشتر بخوانید »

شاخصه های معماری پایدار

احترام به زندگی انسان ها و سعی در حفظ و نگهداری سلامت آن یکی از شاخصه های معماری پایدار می باشد. در واقع در معماری پایدار ما برای ساخت و ساز به سراغ مصالحی می رویم که در تولید، به کارگیری و حتی تخریب شدن، با محیط پیرامون خود متناسب و پایداری داشته باشند! مصالحی که بهره حداقلی از منابع ... بیشتر بخوانید »

کاربردهای BIM در مدیریت ساخت

کاربردهای BIM در مدیریت ساخت به حدی قابل قبول است که به کمک آن یک پیمانکار می تواند فعالیت‌ های کاری پروژه را بهتر هماهنگ کند، که نتیجه آن رسیدن به یک محیط کاری ایمن تر، درصد خطاهای کمتر، عدم کار مجدد و ضایعات و همچنین کسب بیشترین سود و کمترین هزینه خواهد بود. مزایای استفاده از BIM برای پیمانکاران ... بیشتر بخوانید »

نقشه های ساختی و تجهیزاتی

نقشه های ساختی و تجهیزاتی نقشه هایی می باشند که تمام اصلاحات انجام شده پایانی را بر روی خود مهر و موم می نمایند. این دسته از نقشه ها که به نوعی آخرین نقشه های کشیده شده برای انجام پروژه و یا تجهیز مکان مورد نظر می باشد سبب بهره برداری کامل از منابع و همچنین کم کردن میزان خطا ... بیشتر بخوانید »