سیستم ترونکو یا Tronco system

سیستم ترونکو یا Tronco system: این سیستم که به زبان اسپانیایی سیستم ترونکو نامیده می شود، از جهت های زیادی مانند قاب سبک فولادی یا همان LSF می باشد ولی در ساخت با یکدیگر تفاوت دارند چراکه در این سیستم عناصر عمودی در سیستم وجود ندارند و لوله‌ های گالوانیزه با زاویه ۹۰ درجه توسط اتصالات معمولی یا اتصالات دوتایی به یکدیگر و در گوشه‌ ها متصل می‌شوند و در وسط روی یکدیگر قرار می‌گیرند. اتصال این سازه به اسکلت اصلی توسط جوش صورت می‌پذیرد، برای این منظور قبلاً صفحه‌ هایی را بر روی پی سازه در نظر گرفته که سازه به آن جوش شود. لوله‌ ها توسط اتصالات تسمه‌ ای گالوانیزه و پیچ و مهره، به یکدیگر متصل می‌شوند که قابلیت تحمل نیروهای جانبی را خواهند داشت، همچنین در این سیستم تیر و ستونی وجود ندارد و دیوارهای ساختمان نقش نگهدارنده را ایفا می‌کنند. سقف و دیوار به صورت یکپارچه عمل می‌کنند که این ویژگی بر خلاف سازه‌ های رایج مشکلی در اتصالات ما بین تیر و ستون به وجود نمی‌آورد، بنابراین در برابر نیروهایی مانند زلزله بسیار مناسب می‌باشند.

از مزایای این روش منظم ساختمانی می‌توان به:

 • سرعت بالای اجرا
 • حمل و نقل آسان و کم هزینه
 • وزن پایینی قطعات
 • عدم نیاز به استاد کاران ماهر و استفاده از افراد عادی
 • قابلیت تولید و اجرای همزمان در کارگاه
 • مقاومت بالا در برابر زلزله و طوفان که این امر به دلیل وزن پایین سازه می‌ باشد
 • توانایی اجرا در هر شرایط آب و هوایی و همچنین مناطقی با خاک سست
 • امکان ایجاد استفاده مجدد
 • تولید زباله های مصالحی کم
 • طول عمر بالای سازه در حدود ۶۰ سال

انواع ساختمان پیش ساخته بتنی

انواع ساختمان پیش ساخته بتنی به دو دسته تقسیم می شوند:

دسته اول آنهایی که هستند که در کارخانه اصلی فقط ستون و تیر ساخته شده و سپس، در به محل کارگاه حمل گردیده و نصب می شود. دیوارهای جداکننده و سقف ها در محل کارگاه ساخته می شوند. برای دیوار های جداکننده این نوع ساختمان ها معمولا از قالب های گچی و یا آجر سبک و یا آجر توخالی استفاده می نمایند. سقف ها ممکن است بتنی و یا پیش ساخته و یا تیرچه بلوک باشند! در مورد فونداسیون این تیپ خانه ها محل ستون بصورت حوضچه کوچکی درون فونداسیون پیش بینی می شود و ستون ها داخل این حوضچه ها قرار گرفته و تیرهای حمال را روی آن قرار می دهند. با این روش خانه های مسکونی ۳۰ طبقه  را هم می توان به راحتی ایجاد نمود. برای ساختن کارخانه صنعتی و کارگاه ها و انبارها نیز می توان از این روش ایده آل استفاده نمود زیرا امکان ایجاد دهانه های بزرگ تا ۳۰ متر را هم با این روش می توان انجام داد.

دسته دومی که بیشتر در کارخانه های پیش ساخته ایران موجود است، روش پانلی است. دراین روش دیوارهای جدا کنند بصورت یک قطعه در کارخانه ساخته می شوند همچنین دیوارها در این روش باربر بوده و نیروی سقف و وزن خود را تحمل می نمایند. با این روش، آپارتمان هایی تا ۱۴ طبقه می توان بنا نمود. محل در و لوله های برق و آب قبلا در این پانل ها پیش بینی می شوند. لازم به گفتن است که این پانل ها در سه لایه بتن ریزی می شوند. لایه اول به ضخامت تقریبی ۱۴ سانتی متر که دیوار اصلی را تشکیل می دهد که قسمت حمال ساختمان می باشد. لایه دوم به ضخامت ۳ سانتی متر که لایه ای است برای ایزولاسیون صوتی و حرارتی و بالاخره لایه سوم به ضخامت ۷ سانتی متر برا نماسازی بکار می رود. حداکثر دهانه هایی که با این روش می توان ساخت ۶ الی ۶٫۵ متر می باشد. لازم به یادآوری است که در محاسبات قطعات پیش ساخته کلیه تکیه گاه ها را ساده فرض نموده و اتصالات را مفصلی در نظر می گیرند!

کاربردهای BIM (سری دوم)

همانطور که قبلا قول داده بودیم کاربردهای BIM (سری دوم ) یا همان سیستم مدل سازی اطلاعات ساختمان را برای بطور مختصر برایتان، توضیح خواهیم داد.

تخمین هزینه ساخت

یکی از ویژگی‌ های BIM این است که هر جزء تعریف شده در آن، دارای اطلاعات مربوط به طول و عرض و ارتفاع می باشد و هر آنچه که برای تخمین کمی پروژه لازم است، در این نرم افزار وجود دارد؛ بنابراین با بیرون کشیدن مصالح و اجزا مدل و مرتبط کردن اطلاعات کمی آنها با برنامه‌ های تخمین مالی، می‌ توان برآورد دقیقی از قیمت پروژه داشت. طرح و تخمین کمی آن به نحوی به هم وابسته می‌ باشند که با اعمال کوچک ترین تغییری در طراحی، اثرات کمی و مالی آن به راحتی برای تمام دست اندرکاران پروژه در همان لحظه قابل رویت است. بنابراین، به کمک BIM احتمال جلو افتادن طرح از هزینه پروژه و نهایتا ورشکستگی پروژه بعید می باشد.

یکپارچه سازی اطلاعات پیمانکاران جزء و تأمین کنندگان: بسیار متعارف است که پیمانکار جز و تأمین کنندگان مصالح، مدل BIM مخصوص به خود را ایجاد نماید. این مدل‌ ها نسبت به مدل ایجاد شده توسط پیمانکار اصلی، از جزئیات بیشتری برخوردارند و شامل اطلاعاتی هستند که در اختیار پیمانکار اصلی نمی باشد. اطلاعات مزبور، شامل مشخصات محصولات، جزئیات ساخت و روشهای نصب می‌باشند. نهایتا این مدل، جهت مرور کامل هماهنگی‌ ها و تحلیل سیستم‌ ها با جزئیات کامل، قابلیت یکپارچه شدن با مدل پیمانکار اصلی را دارد. صرفه جویی زمانی و هزینه‌ ای این یکپارچه سازی زود هنگام، بسیار زیاد است.

هماهنگی بین سیستم‌ ها: یکی از مهمترین ویژگی‌ های BIM توانایی تشخیص برخورد یا تداخل اجزای ساختمانی است. این ویژگی، مشابه عملکرد غلط یابی نرم‌افزارهای ویراستار متن می‌ باشد. ویژگی تشخیص برخورد، شناسایی، مشاهده و گزارش دهی تداخل بین اجزا و سیستم‌ های مختلف را در مدل سه بعدی امکان‌پذیر می‌ سازد. یک مثال در این مورد، گزارش عبور یک تیر سازه‌ ای از کانال و لوله‌ های تاسیساتی، توسط BIM است. با این قابلیت، هر گونه تداخل بین اجزای تاسیساتی و سازه‌ ای با یکدیگر یا با بخش معماری قبل از کارگاه و در مدل BIM شناسایی می‌شوند. گزارشات بسیاری از پیمانکاران در رابطه با شناسایی این تداخل‌ ها قبل از اجرا ثبت شده است. بدیهی است شناسایی تداخل اجزا قبل از شروع عملیات ساخت، منجر به صرفه جویی زمانی و هزینه‌ای بسیاری خواهد شد. یکی از نتایج ملموس آن، کاهش شدید RFI (تقاضای اطلاعات و نامه نگاری بین پیمانکار و طراح، به دلیل اشکالات نقشه‌ها در حین اجرا) تا حدود ۸۰٪ می‌باشد.

پیاده‌سازی طرح و عملیات کارگاهی: پس از هماهنگی‌ های کامل طرح، اطلاعات موجود در BIM جهت تعیین محل قرارگیری مصالح و سیستم‌ها در کارگاه، قابل کاربرد است. اطلاعات مربوط از مدل BIM، مستقیماً قابل انتقال به تجهیزات نقشه‌ برداری می‌باشند.

پیش ساختگی: یکی از مزایای BIM که ممکن است فرصت‌های بسیاری جهت بهبود مدیریت عملیات ساخت ایجاد کند، پتانسیل بالای آن برای اعمال روش‌ های پیش ساختگی است. با داشتن یک مدل هماهنگ BIM، جداسازی، تحلیل و بهینه‌ سازی هر بخشی از پروژه قابل انجام است. مفهوم این موضوع آن است که پیمانکار می‌تواند جهت تحویل بخش‌ های مختلف کار، مخصوصا جهت قسمت‌ های تکراری، از تکنیک‌ های پیش ساختگی استفاده نماید. بدیهی است پیش ساختگی، متناظر با کیفیت بالاتر و هزینه کمتر خواهد بود.

بهره‌برداری و نگهداری: یکی از جذابیت‌ های استفاده از BIM، مفهوم قابلیت پاسخگویی آن به پروژه در طول مراحل بارگذاری آن است که شامل عملیات بهره‌ برداری و نگهداری، پس از پایان پروژه می‌باشد. از آنجایی که مدل BIM در حین ساخت، بطور مداوم به روز می شود، بنابراین مدل تحویل داده شده به مهندس مسئول بهره‌ برداری و نگهداری تجهیزات، همان نقشه‌ های As Built نهایی خواهند بود. علاوه بر آن، تمام اطلاعات مربوط به محصولات، مصالح و سیستم‌ های نصب شده در پروژه، بطور مستقیم به دفترچه راهنمای استفاده از آنها، که مورد استفاده مسئول آن قرار می‌گیرد، مرتبط می‌گردد.این جذابیت مدل سازی اطلاعات ساختمان باعث شده که استفاده از آن در تعمیر و نگهداری ساختمان حتی در ساختمان های موجود که فاقد مدل هستند با انجام اسکن لیزری از ساختمان به خصوص درمورد ساختمان های تاریخی مورد توجه قرار بگیرد.

عوامل کاهش هزینه پروژه ها

از عوامل کاهش هزینه پروژه ها می توان به :

 • در کاهش هزینه پروژه ها باید توجه به مساحت لازم فاز اجرایی پروژه داشته باشیم! چرا وقتی می توان با طراحی و ساخت یک ساختمان متناسب با پروژه، آنرا به نحوه احسن انجاد داد به سراغ اشغال فضای بیشتری پیرامون زمین پروژه مورد نظر برویم؟!
 • استفاده از ساختمان های پیش ساخته و ابزارآلات مقرون به صرفه.
 • فهرست کردن تمام کار ها و عوامل انسانی دخیل در پروژه، که با این کار شرکت سازنده می تواند با برآورد هزینه پایانی به حذف وسایل و نیرو های انسانی غیر ضروری بپردازد! بطور مثال گاهی با یک ابزار سازه ای می توان چند کار را انجام داد تا نیاز دیگری به ابزار های دیگری نباشد! و یا گاهی می توان بجای استفاده کردن از بیست نفر از ده نفر نیرو انسانی فعال و متعهد بهره برد!
 • حذف کردن بخش های اضافی پروژه؛ گاهی باید به هنگام ساخت از قسمت های غیر ضروری، اجتناب نماییم.
 • ایجاد رابطه دو طرفه با شرکت طرف قرارداد که می توان بجای بخشی از هزینه های پروژه، با نصب بنر کوچکی از شرکت مقابل و یا با  پخش کاتالوگ هایی از این شرکت، در هزینه های ساختی پروژه خود، صرفه جویی نماییم.
 • برای تامین قسمتی از هزینه، می‌توانیم روی باقیمانده‌ های منابع مصرفی پس از پایان فاز اجرایی پروژه حساب ویژه بکنیم. پس از پایان زمان ساخت و تحویل آن به سراغ باقیمانده‌ ها و ضایعات سازه ای خود بروید و آنها را بفروشید تا برخی از هزینه‌های ساخت آن جبران شود. شاید این مبلغ زیاد نباشد اما می‌تواند گوشه‌ ای از هزینه‌ ها را جبران کند البته این در صورتی است که پروژه شما مشارکتی نباشد!
 • زیادی به فکر تجمل گرایی و اغراق گرایی نباشید چرا که مطابق معمول همان گونه که می دانید زیبایی در سادگی است! کمپانی های سازنده برای اینکه بتوانند سطح فروشی خود را بالا ببرد و یا نظر بازدیدکنندگان را به خود جلب نماید باید بدانند که هیچ احتیاجی به استفاده از تکنولوژی های برون مرزی و هزینه بر ترین طراحی ها نیست! و در این بین چیزی که شما را بیش تر به هدفتان می رساند حرفه ای بودن افراد و تیم فروش شما می باشد. چرا که بسیار اتفاق افتاده که شرکتی تمامی بودجه ی خود را صرف ساخت و ساز زیبا و طراحی بی مانند کرده است ولی در پایان به دلیل عدم توانایی مسئولین فروش و نحوه ی برخورد نامناسب از سوی آن ها با مشتریان، نتوانسته اند فروش مناسبی را داشته باشند و با یک شکست بزرگ مواجه شده اند!
 • عوامل جانبی مانند گرفتن سرویس برای تمام افراد حاضر در پروژه بجای حساب کردن هزینه رفت و آمد آنها و یا پول بنزین ماشین های شخصی این افراد که با گرفتن یک سرویس، این مشکل نیز به راحتی حل می شود و همچنین صحبت کردن و ایجاد هماهنگی با یک رستوران یا مطبخ تهیه غذا برای ارائه وعده های غذایی تیم تشکیل دهنده پروژه نیز می تواند کمک شایانی به این امر مهم بکند!
 • اگر فرد با سابقه ای هستید بدون درنگ به سراغ تجربیات خود بروید و از آن ها بهره بگیرید که بهترین راه برای صرفه جویی در هزینه ها می باشد! با کمک از تجریبات خود به حذف هزینه هایی که در پروژه های قبلی بنظر خود اضافی بوده است بپردازید و مطمئن شوید که دیگر نیازی به آن هزینه ها برای انجام پروژه پیش رو ندارید! اگر هم برای بار اول است که مسئولیت اجرا و انجام یک پروژه به شما سپرده شده است، حتما با افراد صاحب نظر و با تجربه در این زمینه مشورت کنید!
 • که مهمترین مورد است و بیشتر جنبه یادآوری دارد این است که هیچ وقت برای کاهش هزینه های انجامی پروژه، به سراغ حداقل کردن الزامات مورد نیاز پروژه نروید یا بطور عامیانه از کار خود نزنید و اجازه ندهید نبود بودجه سبب از بین رفتن کیفیت خروجی شما بشود!

رویکرد توسعه معماری پایدار

رویکرد توسعه معماری در عصر جدید کی از اهداف تامین رفاه جامعه بود که با مطرح شدن مباحث مربوط به رابطه میان انسان، محیط زیست و توسعه در دهه ۱۹۷۰، مفهوم توسعه پایدار مورد توجه جدی قرار گرفت. با فعالیت های علمی دانشگاه‌ ها و متخصصان علوم انسانی در کنار کمیسیون جهانی محیط زیست و توسعه سازمان ملل در سال ۱۹۸۷، اصولی برای توسعه پایدار تعیین شد. اما ورود رسمی مفاهیم توسعه پایدار به مسائل روز جهان در سال ۱۹۹۲ در کنفرانس محیط زیست و توسعه ریودوژانیرو اتفاق افتاد.

اتفاقی که سبب شد شهرنشینی بعنوان یکی از چهار رکن اصلی دنیای کنونی قرار بگیرد، این رخداد باعث شد تا مباحث میان رشته ای مختلفی در شهرسازی برای رسیدن به توسعه پایدار مد نظر قرار گیرد لازم به ذکر است که امروزه شهرها بعنوان متن مناسبی جهت تحقق سیاست‌ های توسعه پایدار در نظر گرفته می‌شوند، که مهم‌ترین آنها اقتصاد، محیط زیست و جامعه است. البته معماری با رویکرد پایداری نیز از مولفه‌ های پایداری شهر است که در متن آن از مفاهیم مشترکی تبعیت می‌نماید. محیط زیست، اقلیمِ زیستی و تغییرات آن، کاهش مصرف انرژی، ساختمان سبز و مسائل بوم شناختی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در شکل گیری رویکردهای معماری پایدار در لایه‌ های گوناگون فرآیند طراحی، فرآیند ساخت و تولید مصالح می‌باشند. مفهوم معماری پایدار در ادامه گزارش گروهالم برانتلَند در سال ۱۹۸۷ بروز می‌نماید و عمدتاً بر دو اصل تکیه دارد؛ گروهی که به طراحی ساختمان بر اساس ارتباط و تاثیر آن بر محیط زیست توجه داشته و گروه دیگری که به کاهش مصرف انرژی در ساختمان اشاره دارد. بررسی جریانهای گوناگون طراحی پایدار معماری و معماری پایدار جهت دستیابی به دستورالعمل‌های راهبردی اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی پایدار، نیازمند شناخت مفاهیم پایداری و مطالعه تجربیات اجرائی چهار دهه اخیر است. آنچه در مورد اصول و روش‌ های معماری پایدار می‌ توان مطالعه کرد عمدتاً در نشریات علمی و قوانین ساختمانی کشورهای پیشرو (آلمان، آمریکا، کانادا، دانمارک ،…)در این زمینه و تجربه‌ های عملی آنها قابل بررسی است.

کاربردهای BIM (سری اول)

همانطور که قبلا قول داده بودیم کاربردهای BIM یا همان سیستم مدل سازی اطلاعات ساختمان را برای بطور مختصر برایتان، توضیح خواهیم داد.

تجسم طرح: یکی از آشکارترین کاربردهای BIM که برای طراحان و همچنین برای پیمانکاران می باشد، تبادل تصمیمات طراحی با اعضای تیم کاری و کارفرما است. برای بسیاری از افراد، تجسم حالت نهایی پروژه از روی نقشه‌ های دو بعدی و مشخصات ارائه شده کمی دشوار است؛ بنابراین مدل سه بعدی BIM علاوه بر اینکه پروژه کامل شده را به صورت مجازی نشان می‌دهد، قابلیت تبادل آرایه‌ ای از اطلاعات در مورد سیستم‌ ها، مصالح و محصولات بکار رفته در ساخت آن را نیز دارد. از سوی دیگر، BIM امکان اجرای شبیه‌ سازی سناریوهای مختلف طراحی و یا ساخت و به تبع آن تحلیل گزینه‌ های مختلف را به تیم کاری پروژه می‌دهد. نهایتاً به سبب امکان ارتباط BIM با قابلیت‌ های Stereoscopic Projection (تکنولوژی عینک‌ های سینمای سه بعدی) تجسم طرح، بهبود چشم گیری می‌ یابد و به عنوان مثال می‌ توان با حرکت مجازی در داخل فضای ساختمان درک واقعی تری از آن بدست آورد!

مرور مراحل ساخت و کمک به طراحی: یکی از مزایای مهم BIM این است که به پیمانکار و تیم آن، اجازه تحلیل و آزمایش چندین روش اجرا و وسایل مورد نیاز آن، قبل از شروع عملیات را می‌ دهد. این قابلیت باعث آشکار شدن به موقع مشکلات ریز و درشت احتمالی خواهد شد که در صورت کشف دیر هنگام آنها فرآیند اجرا با چالش جدی روبرو می‌شد. پس از کشف اشکالات اجرایی، پیمانکار موضوع را با طراح در میان خواهد گذاشت تا نسبت به اصلاح طرح اقدام کند. این مرور کاری از سوی دیگر می‌ تواند منجر به تأیید استانداردهای کیفیت و ارزیابی وضعیت ایمنی ساخت شود.

تجزیه و تحلیل ساختمان: مدل سازی اطلاعات ساختمان می تواند به عنوان ابزاری برای تحلیلگر مصرف انرژی عمل کند که توانایی بررسی یک ساختمان را به طور مجزا در طول دوره سرمایش و گرمایش در اوج مصرف را دارد. با تحلیل انرژی می توان ساختمان هایی با مصرف انرژی کمتر در طول چرخه عمر ساختمان ساخت.

برنامه ریزی تجهیز کارگاه: برنامه ریزی تجهیز کارگاه یکی از موضوعات خطیر در رابطه با مدیریت سایت اجرای پروژه می‌ باشد که تأثیر چشمگیری روی موفقیت کلی پروژه خواهد داشت. به کمک BIM، مدیر پروژه و پیمانکار می‌ توانند در مورد بررسی وسایل کمکی موجود و پیشنهادی، مسیرهای دسترسی، روش‌های تخلیه کارگاه در مواقع خطر و مسائل ایمنی، برنامه ریزی گودبرداری و شمع بندی، تعیین موقعیت جرثقیل و بالابرها، تعیین محل‌ های دپوی مصالح، نحوه جمع‌ آوری آب سطحی و… تصمیم گیری کنند. برای این کار، تعدادی سناریو در نظر گرفته شده و در صورت تأیید یکی از آنها، پیمانکار نتیجه کار را به اطلاع دست اندرکاران پروژه و در صورت لزوم، همسایه‌ های پروژه خواهد رساند.

برنامه زمان‌ بندی و توالی عملیات ساخت: برنامه ریزی و زمان‌ بندی عملیات ساختمانی یکی از مهمترین موضوعات فرآیند مدیریت ساخت می‌باشد. این تلاش ها در حین فرآیند ساخت ادامه می‌ یابد و بطور مداوم تحت نظر قرار می‌ گیرد تا پروژه از مسیر صحیح خارج نشود. با اضافه کردن داده‌ های برنامه زمان‌ بندی به مدل اطلاعات ساختمانی سه بعدی، بعد چهارم که زمان می‌ باشد، به آن اضافه می‌گردد. بعد چهارم مدل، به دست اندرکاران پروژه کمک می‌کند تا قادر به تجسم برنامه زمان‌ بندی شوند و عملاً متوجه گردند توالی صحیح عملیات ساخت، تا چه حد در موفقیت پروژه مؤثر می‌ باشد. برنامه زمان‌ بندی چهار بعدی یک ابزار توانمند برای مرحله بندی، هماهنگی و تبادل عملیات برنامه ریزی شده با پیمانکاران جز، طراحان، کارفرما و سایر دست اندرکاران پروژه می‌باشد. تعیین برنامه زمان‌ بندی با BIM باعث بهینه شدن توالی عملیات ساخت و مدیریت تدارکات پروژه می شود.

سازه ماکسیما

غرفه های نمایشگاه ها امروزه با سازه های مختلف و دیزاین های حیرت آوری بر خلاف گذشته که بیشتر حالت های یکنواخت و ساده ای داشتند، طراحی و تولید می شوند که یکی از همین سازه ها؛ سازه ماکسیما می باشد. در چند سال اخیر، بیبشتر طراحان و دیزاینرهای داخلی به سمت و سو سازه ماکسیما کشانده شده اند! ما در این مطلب قصد توضیح همین نوع سازه بکار برده شده در غرفه های نمایشگاهی را داریم.

ماکسیما یک سازه نمایشگاهی جدید و مدرن با امکان استفاده بصورت مدولار (یعنی تولید شده از قطعات از پیش ساخته، استاندارد و منتاژ شده) می باشد که از آن بیشتر برای ساخت پاویون ها و غرفه های گروهی استفاده می شود. از سوی دیگرغرفه های ماکسیما را می توان حد واسط غرفه های خود ساخت چوبی و غرفه های استاندارد دانست، به طوری که بهسبب بهره گیری مدولاری و متریال تشکیل شده ( پروفیل های آلمینیومی، تایل های رنگی ام دی اف، تایل های شیشه ای و پلاستیکی) نزدیک به غرفه های استاندارد بوده و از سوی دیگر به سبب انعطاف پذیری و آزادی عمل در طراحی، غرفه های ماکسیما را می توان نوعی غرفه های خودساخت تعریف نمود! جالب است بدانید همین ویژگی سبب شده است که شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی تهران غرفه های ماکسیما را در صورت تجاوز از ارتفاع ۲٫۵ متر یعنی همان ارتفاع غرفه های استاندارد، جزء غرفه های خودساخت طبقه بندی نموده تا غرفه سازان جهت احداث این غرفه ها نیازمند گرفتن مجوز از مراکز مربوطه گردند!

غرفه نمایشگاهی ساخته شده از سازه ماکسیمایی در حالت کلی بعد از ایجاد طرح و ایده نقش گرفته در آن، در چند مرحله ساخت و تولید می شود که ما در اینجا بطور مختصر می خواهیم این مراحل را شرح دهیم:

 

مراحل ساخت و تولید سازه ماکسیما:

 • مرحله اول: طراحی فضاهای غرفه یا به عبارت دیگر تقسیم کردن متر به متر فضای غرفه به منظور استفاده بهتر و کاربردی تر از مساحت آن می باشد که در غرفه های نمایشگاهی ساخته شده از سازه ماکسیما دست طراح به نسبت طراحی غرفه های خود ساخت چوبی کمی بسته تر است و با محدودیت های بیشتری رو به رو است.
 • مرحله دوم: بخش کفیه غرفه می باشد که خوب معمولا در غرفه های ساخته شده از سازه های ماکسیمایی ما شاهد قرار گرفتن موکت در این قسمت بوده ایم، اما می توان در این بخش خارج از عرف هم عمل کرد و از کفی های پارکتی همانند همان غرفه های خود ساخت چوبی، بهره برد.
 • مرحله سوم: مونتاژ یا در واقع همانطور که در بالا گفته شد، متصل کردن قطعات از پیش ساخته شده در محیط اجرایی مربوطه است که تمامی قطعات و تایل ها با استفاده از بستهای پیچی بسته به یکدیگر متصل می شوند و اتاق بندی تشکیل شده و درب ها در صورت طراحی شده، نصب می گردند.
 • مرحله چهارم: اتصالات الکتریکی غرفه یا همان سیستم برق رسانی و نور پردازی می باشد که با توجه به سازه های ماکسیمایی، طراحان در این قسمت باید از پیچیدگی زیاد و همچنین بهره گیری از نور پردازی های افراطی با اینکه سازه ماکسیمایی زیر ساخت بسیار قوی برای اجرا در این زمینه دارا می باشد، دوری نمایند!
 • مرحله پنجم: که در واقع مرحله پایانی است مربوط به چیدمان و انتخاب دکوراسیون مناسب و متناسب با نوع کار غرفه می باشد که حتی در این مرحله هم تیم طراحی و تیم اجرایی باید با هم مشارکت مطلوبی داشته باشند.

شاخصه های معماری پایدار

احترام به زندگی انسان ها و سعی در حفظ و نگهداری سلامت آن یکی از شاخصه های معماری پایدار می باشد. در واقع در معماری پایدار ما برای ساخت و ساز به سراغ مصالحی می رویم که در تولید، به کارگیری و حتی تخریب شدن، با محیط پیرامون خود متناسب و پایداری داشته باشند! مصالحی که بهره حداقلی از منابع تجدید ناپذیر می گیرند و بیشترین استفاده را از انرژی های تجدید پذیر می کنند. مصالحی که حداقل زیان را به محیط زیست وارد می کنند و باعث افزایش سطح فیزیکی، روحی و روانی زندگی نه تنها انسان ها بلکه تمام موجودات این هستی می شوند.

شاخصه های معماری پایدار که استفاده قابل توجهی در صنهت ساختمان های پیش ساخته دارند و  به منظور کاهش آسیب بر روی محیط، منابع انرژی و طبیعت است؛ شامل موارد زیر می شود:

 • کاهش مصرف منابع غیرقابل تجدی
 • توسعه محیط طبیعی
 • حذف یا کاهش مصرف مواد سمی و یا آسیب رسان بر طبیعت، در صنعت ساختمان سازی

تکنیک‌ های ساختمان سازی تلاشی در جهت تأمین کیفیت یکپارچه، از نظر اقتصادی، اجتماعی و محیطی است. استفاده مطلوب از منابع طبیعی و مدیریت مناسب ساختمان سازی به حفظ منابع طبیعی محدود و کاهش مصرف انرژی کمک کرده و باعث بهبود کیفیت محیطی می‌شود. کیفیت اساس معماری پایدار می‌ باشد. کیفیت مطلوب بدون توجه به طبیعت فراهم نمی‌ شود و همچنین استفاده از مصالح با قابلیت ماندگاری طولانی نیز باید در نظر گرفته شود. رسیدن به استانداردهای بالای کیفیت، امنیت و آسایش که در واقع سلامت انسانها را تأمین می‌کند از مهمترین شاخصه های معماری پایدار است که رسیدن به چنین شرایطی با استفاده از مدیریت کارآمد و به کار گیری آخرین تکنولوژی‌ها صورت می‌گیرد.

بر این اساس اصولی که باید در این معماری به کار بست شامل موارد زیر می باشد:

 • ادراک حس مکان، فضای هستی و عدم مزاحمت در آن
 • استفاده از انرژی‌های طبیعی، مانند انرژی خورشیدی و باد
 • کاربرد مصالح طبیعی و بومی قابل بازیافت و بادوام
 • جمع‌ آوری و استفاده از آب به ویژه آب باران و بهره‌ گیری از آب دریاچه ها و دریاها
 • عایق بندی حرارتی، صوتی و ایزوله مناسب ساختمان
 • قابلیت تهویه طبیعی به کمک سقف
 • نور گیری صحیح و طراحی صحیح بازشوها

کاربردهای BIM در مدیریت ساخت

کاربردهای BIM در مدیریت ساخت به حدی قابل قبول است که به کمک آن یک پیمانکار می تواند فعالیت‌ های کاری پروژه را بهتر هماهنگ کند، که نتیجه آن رسیدن به یک محیط کاری ایمن تر، درصد خطاهای کمتر، عدم کار مجدد و ضایعات و همچنین کسب بیشترین سود و کمترین هزینه خواهد بود. مزایای استفاده از BIM برای پیمانکاران آنقدر زیاد است که خیلی از آنها حاضر خواهند بود، حتی در صورت استفاده طراحان از نقشه‌های دو بعدی CAD، آنها را با هزینه خودشان به BIM تبدیل کنند. هزینه این کار با فرض مهیا بودن نرم‌افزار و اپراتور آموزش دیده، بین ۱ تا ۰٫۵ درصد قیمت پروژه خواهد بود. حتی اگر طراح، در ابتدای پروژه یک مدل BIM به پیمانکار تحویل دهد، باز هم توجیه خواهد داشت که پیمانکار یک نسخه مجزا از مدل، برای خود درست کند. علت، این است که مدل تهیه شده توسط طراح، بیشتر روی فرایند طراحی تکیه دارد، در صورتی که پیمانکار، نیازمند مدل اجرایی با تأکید بر فرایند ساخت می‌باشد.

بنابراین طبق تعاریف، کاربردهای BIM در مدیریت ساخت در بخش‌ های زیر خواهد بود:

 •  تجسم طرح
 •  تجزیه و تحلیل ساختمان
 •  مرور مراحل ساخت وکمک به طراحی
 •  برنامه ریزی تجهیز کارگاه
 •  برنامه زمان‌بندی و توالی عملیات ساخت
 •  تخمین هزینه ساخت
 •  یکپارچه سازی اطلاعات پیمانکاران جزء و تأمین کنندگان مصالح
 •  هماهنگی بین سیستم‌ها
 •  پیاده‌سازی طرح و عملیات کارگاهی
 • پیش ساختگی
 • بهره‌برداری و نگهداری

لازم به ذکر است که در مطالب بعدی، به توضیح هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت.

نقشه های ساختی و تجهیزاتی

نقشه های ساختی و تجهیزاتی نقشه هایی می باشند که تمام اصلاحات انجام شده پایانی را بر روی خود مهر و موم می نمایند.

این دسته از نقشه ها که به نوعی آخرین نقشه های کشیده شده برای انجام پروژه و یا تجهیز مکان مورد نظر می باشد سبب بهره برداری کامل از منابع و همچنین کم کردن میزان خطا در فاز اجرایی پروژه یا همان عمل تجهیز کردن مکان مورد نظر ما، می شود.

نقشه های ساختی یا نقشه های چون ساخت، نقشه هایی می باشند که بر طبق آخرین اطلاعات موجود در زمینه های مربوطه، طراحی و کشیده می شوند.

از این دسته از نقشه های پر مصرف بیشتر جهت مدیریت پیش راه اندازی، عملیاتی، نگهداری و تعمیراتی استفاده می نمایند و چون به نوعی آخر ماجرای انجامی پروژه را به تصویر می کشند، کمک شایانی برای دریافت مجوزهای مربوطه از خودشان برجای می گذارند!

جالب است بدانید نقشه های چون ساخت شامل اصلاحاتی که در کارگاه بنابر مدارک صادر شده توسط بخش مهندسی نقشه‌برداری صورت گرفته نیز می باشد.